Home > CT Oskar > Pomysł na weekendowy city break w Europie

Pomysł na weekendowy city break w Europie

//
Komantarze wyłączone

Wakacje powoli dobiegają końca, wypoczęci i pełni energii wracamy do pracy. Jednak koniec wakacji nie oznacza wyłącznie weekendów spędzanych w domu. Warto wykorzystać ostatnie słoneczne dni, a później również jesienne weekendy, by zaplanować city break w Europie. Krótki wypad to ciekawa odskocznia od pracy, a także okazja do zwiedzenia ciekawych miejsc na mapie Europy.

GDZIE WARTO WYBRAĆ SIĘ NA EUROPEJSKI CITY BREAK?

PRAGA

Praga

W 2017 roku Praga stanowi jedno z najpopularniejszych europejskich miast. Praga jest miastem idealnym zarówno na relaks, zabawę jak i zwiedzanie. Mnogość zabytków i topowych miejsc takich jak Most Karola, Hradczany czy Plac Wacława przyciągają turystów z całego świata. Połączenie pięknie położonego Starego Miasta i zamku górującego nad Wełtawą z licznymi knajpkami tworzy niepowtarzalny klimat.

Polecamy: Czeski Weekend

 

STRASBURG I COLMAR

Strasburg

Dwa najpopularniejsze miasta Alzacji są idealnym kierunkiem na weekendową wycieczkę. Strasburg jest znany głównie jako europejska stolica i słynie przede wszystkim z budynków Parlamentu Europejskiego. Ponadto leżący nad Renem Strasburg od zawsze był bramą łączącą różne żywioły, splatające się w kolorową mozaikę Alzacji. Przenikanie się tradycji francuskiej i niemieckiej, sąsiedztwo szczytów Wogezów, wiekowych winnic i nurtu Renu z jednej strony, z drugiej zaś potężna gotycka katedra Notre-Dame, pocztówkowa dzielnica Petite France i szkieletowe domy nadają miastu niepowtarzalnego klimatu.

Z kolei Colmar to średniowieczna perełka, słynąca od lat z handlu winem, czego najlepszym dowodem jest bogato zdobiony budynek giełdy wina w sercu miasta. Domy o konstrukcji szkieletowej zachwycają bogactwem kolorów i mistrzostwem sztuki snycerskiej, kościoły Dominikanów i św. Marcina przyciągają surowością w stylu gotyckim, natomiast portowa dzielnica Petite Venise (pol. Mała Wenecja) urzeka wręcz bajkową scenerią.

Polecamy: Alzacja

 

SALZBURG

Salzburg

Piękny Salzburg położony u podnóża Alp to miasto, które zachwyca każdego turystę. Piękne barokowe miasto położone nad rzeką Salzach tworzy harmonijne połączenie krajobrazu naturalnego, architektury, kultury i sztuki, a także tradycji i nowoczesności. Wąskie uliczki i rozległe place zabytkowego śródmieścia wpisane są na listę Światowego Dziedzictwo Kultury UNESCO. Salzburg jest także rodzinnym miastem Mozarta i miejscem, gdzie kręcony był film „Dźwięki muzyki”. Liczne bary, restauracje i imprezy muzyczne przyciągają do miasta ludzi młodych i amatorów życia nocnego.

Polecamy: Salzburg i Halltstatt

 

KOPENHAGA

Kopenhaga

Stolica Danii fascynuje kontrastami i bijącą energią. Ponad 60 muzeów w tej nadmorskiej metropolii w idealny sposób łączy najnowsze trendy zarówno w architekturze jak i designie z tysiącletnią historią miasta. Kopenhaga nie jest duża, dzięki czemu w ciągu praktycznie jednego dnia jesteśmy w stanie obejść wszystkie najciekawsze miejsca m.in. pomnik Syrenki, Przystań Królewska – Port, Fontanna Gefion, Pałac Amalienborg. Kopenhaga jest także najczęściej odwiedzanym przez turystów skandynawskim miastem. W przeróżnych rankingach zajmuje wysokie miejsca: jest uważana za najczystsze miasto Europy, plasuje się wysoko wśród najbardziej przyjaznych środowisku ośrodków świata.

Polecamy: Kopenhaga i Ogrody Tivoli

BUDAPESZT

Budapeszt

Budapeszt przez wielu jest nazywany najpiękniejszym miastem Europy. Nie dziwi to nikogo, gdyż miasto położone na wzgórzach każdego roku przyciąga miliony turystów. Stolica Węgier ma bardzo wiele do zaoferowania – miłośnicy architektury znajdą tutaj zabytki zarówno z czasów starożytności, średniowiecza, okupacji tureckiej oraz złotego wieku Węgier. Warto wybrać się na rejs po Dunaju i zobaczyć miasto od strony rzeki, zażyć kąpieli w popularnych termach, odwiedzić jedno z ponad 200 muzeów, wybrać się na rejs po Dunaju,  zażyć kąpieli w popularnych swego czasu termach, zakupić aromatyczną paprykę, przyprawy, rękodzieło lub tradycyjne węgierskie wyroby mięsne w Hali Targowej, obejrzeć dworzec zbudowany przez firmę Eiffla, spróbować lokalnej kuchni oraz miejscowych win i tradycyjnej węgierskiej wódki – Palinki oraz wiele wiele innych. Nie można także pominąć zachwycającego widoku roztaczającego się na panoramę miasta ze Wzgórza Gellerta.

Polecamy: Wspaniały Budapeszt

 

WIEDEŃ

Wiedeń

Kusi bogactwem zabytków, niesamowitą architekturą i wszędobylskim walcem – wszak to miasto Johanna Straussa. Najstarsza część miasta została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Weekend w Wiedniu to idealny pomysł dla każdego – liczne atrakcje na każdym kroku aż proszą się o sfotografowanie podczas spokojnego spaceru, chłonąc atmosferę tego niesamowitego miasta. Zwiedzając nie można pominąć takich miejsc jak: Pałac Schonbrunn, zabytkową wiedeńską starówkę, Teatr Zamkowy, Operę i Kościół Wotywny, a także warto spróbować słynnego sernika wiedeńskiego popijając kawą w jednej z wiedeńskich kawiarni.

Polecamy: 3 stolice – Bratysława, Budapeszt, Wiedeń

 

TALLIN

Tallin

Ta najdalej wysunięta na północ stolica państw bałtyckich, położona jest nad Zatoką Fińską. Tallin zachował średniowieczny układ urbanistyczny, z zachowaną linią fortyfikacji miejskich: murów obronnych, baszt i bram. Spacerując po brukowanych uliczkach, w cieniu zamku Toompea, można spotkać Długiego Hermana, przejść Krótką lub Długą Nóżką czy Zajrzeć Do Kuchni. Średniowieczna forteca sąsiaduje z prawosławną Katedrą Aleksandra Newskiego, a z wieży gotyckiego ratusza Raekoda dostrzec można nowoczesny port. Niedaleko znajduje się również smukła wieża kościoła św. Olafa, będącego niegdyś najwyższą świątynią na świecie. Tallin żyje własnym tempem, a tradycja łączy się tutaj z nowoczesnością. W estońskiej stolicy bez trudu znaleźć można dobrą restaurację, klimatyczny pub, ale także spokojny, zielony skwerek i oryginalne ekspozycje muzealne. Mieszkańcy są uśmiechnięci i uprzejmi. Będąc w Tallinie koniecznie trzeba spróbować migdałów w cynamonie, które już od wielu są pysznym symbolem miasta.

Polecamy: 3 Stolice Bałtyckie

 

EUROPEJSKIE PARKI ROZRYWKI NA WEEKEND

Tropikalna Wyspa

Dla wielbicieli adrenaliny i mocnych wrażeń idealnym pomysłem na spędzenie weekendu będzie wizyta w jednym z europejskich parków rozrywki. Propozycji jest sporo: fani klocków będą zachwyceni wizytą w Legolandzie, wielbiciele szalonej zabawy na karuzeli świetnie się poczują w Heide Parku i Europa Parku, a osoby uwielbiające wodne rozrywki odnajdą się najlepiej na Tropikalnej Wyspie.

Pomysłów na spędzenie weekendu w jednym z europejskich miast jak widać jest wiele. Przy odrobinie chęci jesteśmy w stanie świetnie zagospodarować nasz czas, by odpocząć i pozwiedzać. I wcale nie musi odbywać się to tylko latem 🙂

You may also like
3 powody, dla których warto spędzić Dzień Św. Patryka w Berlinie
Pomysł na długi weekend listopadowy
5 powodów, dla których warto odwiedzić 3 stolice z Oskarem.