Home > Nasze kierunki > Holandia > Festiwal Tulipanów – z tego słynie Holandia!

Festiwal Tulipanów – z tego słynie Holandia!

//
Komantarze wyłączone

Myślisz: Holandia, mówisz: tulipan. I rzeczywiście jest to obok wiatraków, rowerów, chodaków, serów i kanałów, najbardziej znany symbol tego kraju. To właśnie tutaj rosną najpiękniejsze odmiany tulipanów, a ich holenderska historia jest bardzo długa i niezwykle ciekawa. Co powiesz na fascynujący Festiwal Tulipanów?

Tulipany – wcale nie z Holandii

Słynne holenderskie tulipany tak naprawdę pochodzą z Azji Środkowej. Pierwsze cebulki posadzono w tym kraju pod koniec XVI wieku za sprawą Carolusa Clusiusa, twórcę jednego z pierwszych ogrodów botanicznych w całej Europie. Nie minęło wiele czasu, a tulipany stały się jednym z najbardziej luksusowych i pożądanych towarów w tym kraju. W XVII wieku ceny niektórych odmian były równoznaczne z wartością domów w Amsterdamie. Do dziś usłyszeć można krążące po Holandii legendy o zamożnych kupcach, którzy zastawiali swoje domy, aby zdobyć kilka cebulek tych wyjątkowych kwiatów. Mówiono wówczas o prawdziwej tulipanomanii, która swój szczyt osiągnęła w latach 1634-1637 i w efekcie zakończyła się krachem giełdowym, niosącym poważne konsekwencje dla wszystkich warstw społecznych.

Czy wiesz, że:
określenia tulipanomania używa się do dzisiaj, kiedy mówi się o prawdziwej “gorączce” zakupowej?

festiwal tulipanów

Ogród w Keukenhof


Festiwal Tulipanów w Keukenhof

Miliony kwitnących cebulek oglądać można wiosną w ogrodzie Keukenhof. To jedna z największych atrakcji Holandii. Ogród kuchenny, bo tak należałoby przetłumaczyć jego nazwę, znajduje się w miejscowości Lisse i każdego roku odwiedzają go setki tysięcy turystów z całego świata. 32 hektary, 15 kilometrów ścieżek spacerowych i przeszło 7 milionów kwiatów wysadzanych ręcznie – tym właśnie może pochwalić się słynny, tulipanowy ogród. Nic więc dziwnego, że Keukenhof nosi miano najpiękniejszego ogrodu wiosennego na świecie. Co roku zmienia się jego koncepcja tematyczna. Odwiedzający Keukenhof w tym roku będą mieli okazję ujrzeć niezwykłe kompozycje tulipanów z przewodnim motywem holenderskiego designu.

festiwal tulipanów

Festiwal Tulipanów

W Keukenhof, oprócz tulipanów, podziwiać można także hiacynty, żonkile i wiele innych, imponujących kwiatów. Każdego roku organizowana jest tutaj wielka parada kwiatowa, pokonująca ponad 40 kilometrów. W tym roku odbędzie się ona 22 kwietnia. Ale to nie koniec atrakcji Keukenhof. Odbywają się tutaj również ciekawe warsztaty oferujące naukę tworzenia oryginalnych kompozycji roślinnych. Festiwal Tulipanów w Keukenhof to gwarancja wspaniałych przeżyć i niezapomnianych wrażeń.

Przygotuj się na widok niepowtarzalnych kolorów i wspaniałych widoków. Poczuj magię zapachów, które wywołują jedyne w swoim rodzaju holenderskie tulipany.

festiwal tulipanów

Tulipanowe pola

To Ci się przyda

Festiwal Tulipanów trwa od 23 marca do 21 maja. Ogród jest czynny w godzinach: 8:00 – 19:30, a kasa biletowa w godzinach: 8:00 – 18:00. Na obszarze całego ogrodu dostępne jest darmowe Wi-Fi. Bezpłatną mapę ogrodu nabyć można w kasie, biurze informacji lub przed wejściem. Przed zwiedzaniem ogrodu można zostawić swój bagaż w specjalnie przeznaczonych do tego bezpłatnych schowkach, które znajdują się przed głównym wejściem. Do ogrodu można też wejść z psem, pod warunkiem, że jest on trzymany na smyczy. Ponadto, ogród jest bardzo dobrze przystosowany dla wózków inwalidzkich. Tulipanowe pola wokół Keukenhof można także zwiedzać na rowerze – są specjalnie do tego wyznaczone trasy. Całkiem nową i cieszącą się dużą popularnością atrakcją, są tak zwane “ciche łodzie”, przyjazne dla środowiska i doskonale nadające się do pływania po sieci kanałów. Rejs łodzią trwa około godzinę i gwarantuje niezapomniane wrażenia.