Home > Nasze kierunki > Albania > Co kryją w sobie wczasy w Albanii?

Co kryją w sobie wczasy w Albanii?

//
Komantarze wyłączone

Ten pięknie położony, dziewiczy kraj, to coraz częstszy kierunek turystów, zwłaszcza tych, poszukujących prawdziwej enklawy spokoju, nieskazitelnej przyrody, fascynującej kultury i wyśmienitej kuchni. Albania – kraina orłów, bunkrów, mercedesów i ludzi mówiących otwarcie, kusi pod wieloma względami. Warto spędzić wczasy w Albanii. Przekonaj się, dlaczego.

Tysiące okien, tysiące schodów i srebrne dachy…

Berat, nazywany miastem tysiąca okien, jest jednym z najstarszych miejsc w Albanii. Spacer po tym osmańskim miasteczku to prawdziwa podróż w czasie. Dech w piersiach zapierają tu urokliwe, wąskie uliczki, malownicze domki pokryte czerwoną dachówką i oryginalna, orientalna architektura w dolnej części miasta. Butrint z kolei to największa atrakcja archeologiczna Albanii. Prawdziwa perła starożytnych zabytków i atrakcji turystycznych. Warto odwiedzić tutaj antyczny amfiteatr z przylegającą do niego świątynią Eskulapa, ruiny chrześcijańskiej bazyliki, a także pozostałości rzymskich łaźni. Punkt obowiązkowy na mapie Albanii to także Gjirokastra – miasto srebrnych dachów i tysiąca schodów. Turystów zachwyca tutaj niezwykła kamienna zabudowa, potężna twierdza i piękna Starówka. Miasto jest bardzo strome, a jego uliczki niemalże zawsze zmierzają w dół lub w górę. Największą atrakcją turystyczną jest jednak Błękitne Oko, obejmujące kilkanaście źródeł położonych wśród pięknego lasu. Jego głębokość jest nadal nieznana.

wczasy w Albanii

Berat

 

wczasy w Albanii

Butrint

Bahamy na Bałkanach

Albania słynie z dziewiczych, bajkowych plaż i krystalicznej wody – wszystko to sprawia, że tutejsza sceneria jest niemalże filmowa. Na zboczu drogi z Sarandy do Butrintu znajduje się przepiękna Monastery Beach, na której nigdy nie ma tłumów. Z kolei plaże Himary zachwycają swym wyjątkowym położeniem wśród skalistych klifów. Warta uwagi jest także piaszczysta plaża Bora Bora położona niedaleko osady Ksamil i przypominająca słynne Bahamy. To istny raj na ziemi, który z całą pewnością warto zobaczyć na własne oczy.

wczasy w Albanii

Saranda

Durres, Saranda i Vlora- wymarzone wczasy w Albanii

Te trzy najczęściej odwiedzane kurorty zachwycają swym pięknym położeniem i niesamowitymi widokami. Durres to drugie pod względem wielkości miasto w Albanii, położone nad Morzem Adriatyckim. Obfituje w zabytki z czasów średniowiecza, posiada długą i piaszczystą plażę oraz molo. To tu spotkasz osły na ulicach i spróbujesz słynny byrek, czyli ciasto z nadzieniem serowym, mięsnym lub warzywnym. Saranda to miejscowość położona nad Morzem Jońskim. Widać z niej grecką wyspę Korfu, która znajduje się naprzeciw. Klimat tutaj jest ciepły i łagodny. Średnio 290 dni w roku wypełnionych jest słońcem. Możesz tu oddać się pasji zwiedzania – na szczególną uwagę zasługują ruiny starożytnego miasta w Finiq, klasztor 40 Świętych, zamek Lekursi oraz bizantyjski kościół św. Mikołaja. Vlora z kolei leży u styku Morza Adriatyckiego i Jońskiego, nad którym wznosi się wzgórze Kuzum Baba – to z niego możesz podziwiać przepiękną panoramę miasta. Vlora bogata jest w zabytki, a także piaszczyste i kamieniste plaże. Warta uwaga jest tutejsza aleja palmowa, która prowadzi od morza do końca miasta. Napijesz się tutaj wyśmienitej kawy, z której słynie cała Albania. Wszystkie 3 miasta doskonale nadają się na udane wczasy w Albanii.

wczasy w Albanii

Durres

 

wczasy w Albanii

Vlora

I wyjątkowa kuchnia albańska

Kuchnia Albanii łączy smaki krajów bałkańskich, wzbogacone wpływami tureckimi. Najbardziej popularna potrawa to qofte, przyrządzana z mięsa siekanego lub mielonego. Inne, równie znane dania, to: qengij me kos – mięso jagnięce z jogurtem oraz pule me arra – kurczak w orzeszkach. Tutejsza kuchnia słynie także z różnych gatunków sera, puddingu ryżowego na owczym mleku, aromatycznych ziół i wspaniałej oliwy sporządzanej z rodzimych oliwek. Któż z nas nie zna słynnej rakii? Ten narodowy albański trunek, którego wyrabia się najczęściej z winogron i innych owoców, słynie ze swej dużej mocy. Koniecznie spróbuj koniaku Skanderbeg – to najbardziej popularny alkohol w tym kraju.

A Albańczycy?

To naród niezwykle otwarty, gościnny i towarzyski. Przyjazna atmosfera w tym kraju sprawia, że chce się tu zostać na dłużej. Mimo, że trudno na tym terenie znaleźć osoby mówiące po angielsku, bariera językowa nie stanowi dla Albańczyków żadnego problemu. Za wszelką cenę próbują porozumiewać się z turystami, udzielać im pomocy i opowiadać o swym kraju. Wszystko to sprawia, że każdy turysta czuje się tutaj jak długo wyczekiwany i najmilszy gość. Mieszkańcy Albanii słyną także z ogromnego temperamentu, silnego charakteru i dynamizmu. Dużo mówią i gestykulują. Są przy tym bardzo szczerzy i pomocni.

Wczasy w Albanii to gwarancja przepięknych widoków, błogiego wypoczynku, mnóstwa atrakcji i niezapomnianych wrażeń. Pobyt w tym kraju sprawia, że chce się więcej. Tego, co intrygujące i dotąd nieznane. A zatem – kierunek Albania!

 

You may also like
Wakacje przed sezonem, czyli jak przeżyć urlop i nie zwariować